Ta strona korzysta z ciasteczek, dzięki czemu możemy zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i pełnią funkcje, takie jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są najbardziej interesujące i przydatne.
Podpis elektroniczny a rozwiązanie umowy o pracę
- Home
- Podpis elektroniczny
- Podpis elektroniczny a rozwiązanie umowy o pracę
Wielu pracowników biurowych tego roku zaczęło wykonywać swoje obowiązki zdalnie. W związku z tym komunikacja pracodawcy z pracownikami może być nieco utrudniona.
Kłopotliwe może wydawać się również dostarczenie pracownikowi rozwiązania umowy o pracę bez konieczności bezpośredniego kontaktu.
Jak można to zrobić?

Praca zdalna a rozwiązanie umowy o pracę
Formalnym wymogiem rozwiązania lub wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę jest doręczenie pracownikowi dokumentu w formie pisemnej. Przez formę pisemną rozumiemy tradycyjne, ręcznie podpisane pismo na papierze lub dokument w formie elektronicznej podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Taka forma jest istotna szczególnie w momencie, gdy zgodnie z przepisami wypowiedzenie musi być uzupełnione o szczegółowe uzasadnienie zwolnienia pracownika.
Dopuszcza się również jednak możliwość poinformowania pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę w inny sposób niż tylko przez dostarczenie mu podpisanego przez pracodawcę pisma. Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę:
- ustnie,
- telefonicznie,
- pismem podpisanym niekwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- za pomocą faksu pisma sporządzonego przez pracodawcę,
- przesyłając mailowo skan pisma.
Takie wypowiedzenie umowy o pracę, mimo że niezgodne z Kodeksem Pracy, jest skuteczne. Trzeba pamiętać jednak o tym, że upoważnia ono pracownika do wystąpienia na drogę sądową z roszczeniami przewidzianymi przepisami prawa.
DocuSign® a rozwiązanie umowy o pracę
DocuSign® wspiera wszystkie rodzaje podpisów elektronicznych – zarówno elektroniczny podpis kwalifikowany, jak i elektroniczny podpis niekwalifikowany (w formie prostej oraz zaawansowanej).
Platforma do elektronicznego podpisu umożliwia dostarczenie pracownikowi podpisanego oświadczenia drogą elektroniczną. Pracownik na swój adres mailowy otrzyma link z odnośnikiem do dokumentu zawierającego warunki rozwiązania umowy.
Pracodawca może również wybrać inne rozwiązanie – podpisać dokument podpisem kwalifikowanym i przekazać pracownikowi jedynie do wglądu. System zanotuje, kiedy wypowiedzenie zostanie przeczytane przez pracownika.

Potrzebujesz wsparcia naszego konsultanta?
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant niezwłocznie odezwie się do Ciebie. Jeśli wypełnisz formularz pod konkretnym artykułem, będziemy wiedzieć, że interesuje Cię właśnie ten temat. Oczywiście nasza konsultacja jest bezpłatna.