Trudno wymienić wszystkie zastosowania DocuSign®. Zacznijmy od tego, że platforma umożliwia podpisywanie dokumentów zarówno podpisem elektronicznym, jak i podpisem kwalifikowanym, niezależnie od jego dostawcy (podpis kwalifikowany dostarczają obecnie firmy: Asseco Data Systems S.A., Enigma SOI, EuroCert Sp. z o.o., Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.).
Platforma ta wykorzystywana jest m.in. w sprzedaży (zarządzanie umowami), finansach (zatwierdzanie wyników audytu, zatwierdzaniu inwestycji), IT (wnioski o zmianę, podpisywanie protokołów odbioru) czy zarządzaniu (wysyłanie zamówień, umowy ramowe).
W przypadku umów o pracę wymagane jest aby pracodawca podpisał się podpisem kwalifikowanym. Kodeks pracy nie wymaga od pracownika podpisania się podpisem kwalifikowanym. Dzięki temu platforma DocuSign® doskonale sprawdzi się w przypadku zawierania umów o pracę lub zmian w umowach. W DocuSign® wskazujemy, aby szef podpisał się swoim podpisem kwalifikowanym, a pracownik złożył „zwykły” podpis elektroniczny. Ponieważ składanie podpisu w platformie DocuSign® jest darmowe dla każdego, pracownik może skorzystać z podpisu niekwalifikowanego DocuSign®, który założy przy pierwszym podpisie.
Istnieje jednak kilka rodzajów dokumentów, w przypadku w których wykorzystanie DocuSign® nie jest możliwe. Należą do nich:
- Podpisywanie dokumentów przez ePAUP nie jest możliwe w ramach platformy DocuSign.
- Sprawozdania finansowe – podpisywanie tego rodzaju dokumentów przy pomocy DocuSign® nie jest możliwe, ponieważ platforma nie obsługuje formatu podpisu XadES i nie umożliwia podpisywania sprawozdań finansowych w wersji XML.