Skip to content

Podpis elektroniczny pod kilometrówką

Coraz więcej dokumentów może być podpisywane podpisem elektronicznym. Od 2018 r. – również ewidencja przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówka. Dzięki temu proces rozliczania służbowych delegacji pracowników oraz rozliczania się przedsiębiorców może przebiegać dużo sprawniej.

Jaki podpis pod ewidencją przebiegu pojazdu?

W 2018 roku Krajowa Administracja Skarbowa zmieniła dotychczasową interpretację art. 16 ust. 5 ustawy o CIT dotyczącym kilometrówki.

Zgodnie art. 16 ust. 5 ustawy o CIT, aby przedsiębiorca mógł wliczyć wydatki związane z użytkowaniem samochodu w koszty uzyskania przychodu, musi prowadzić szczegółową ewidencję pojazdu. Jednym z elementów takiej ewidencji, jest określony w ustawie „podpis podatnika”. Sama ustawa nie konkretyzuje, w jaki sposób ewidencja przebiegu pojazdu ma być podpisywana i jaką formę ma mieć składany podpis.

Zmiana interpretacji ustawy

Po prośbie o dokonanie interpretacji, która wpłynęła od przedsiębiorcy, chcącego usprawnić rozliczanie delegacji pracowników i skorzystać z elektronicznego systemu zatwierdzania ewidencji przebiegu pojazdu, KAS zmienił dotychczasową interpretację ustawy na korzyść przedsiębiorcy.

Szef KAS przyznał rację przedsiębiorcy, który opierał swoją argumentację na tym, że pod pojęciem „podpis” mieści się nie tylko tradycyjny, odręczny podpis, ale również kwalifikowany, jak i niekwalifikowany podpis elektroniczny. Oba e-podpisy pozwalają na jednoznaczne potwierdzenie tożsamości odbiorcy, cała procedura składania podpisów jest bezpieczna, a podpis raz złożony jest nieedytowalny

Krajowa Administracja skarbowa potwierdziła, że prawo nie konkretyzuje, jaką formę ma mieć podpis pod kilometrówką, a prawo podatkowe nie reguluje jednoznacznie kwestii związanych z podpisem elektronicznym. Oznacza to, że jeżeli zgodnie z prawem rachunkowości, przedsiębiorca zdecyduje, że będzie używał podpisu elektronicznego potwierdzającego tożsamość podatnika za pomocą loginu i hasła, to taki podpis jest zgodny z art. 16 ust. 5 ustawy o CIT.

Jak podpisywać kilometrówki?

Kilometrówki możesz podpisywać każdym podpisem elektronicznym, zarówno tym kwalifikowanym, jak i niekwalifikowanym. Jeśli chcesz działać szybko, wygodnie i bez zbędnych komplikacji, wypróbuj platformę do podpisu elektronicznego DocuSign®, dzięki której złożysz podpis za pomocą kilku kliknięć.

Możesz również pójść o krok dalej i jeszcze bardziej usprawnić swoją pracę. System do elektronicznego obiegu dokumentów Hatiroo™ umożliwi ci prowadzenie szczegółowego rejestru kilometrówek, przeprowadzanie akceptacji i szybkie wysyłanie do podpisu elektronicznego w DocuSign@.

A ile to wszystko kosztuje? Sprawdź nasz artykuł Podpis elektroniczny po prostu się opłaca!

10-minutowa rozmowa

Zachęcamy do sprawdzenia całej zawartości bloga i poszukania inspiracji. 

Jeżeli jednak chcesz skrócić czas swoich poszukiwań, odezwij się bezpośrednio do nas. Przedstawimy Ci wszystkie opcje, określimy wymagany budżet i zaplanujemy dalsze kroki.

Archiwum